Sajnos sok tévhit él az adózók fejében a védőszemüveg elszámolhatóságával kapcsolatban. A valóságban szigorú feltételek mellett számolható el adómentesen a munkahelyen használt szemüveg.
Ahogy a munkaruházatról szóló cikkben említettük, az szja törvény alapján adómentesen adható a jogszabály által előírt használatra tekintettel juttatott védőeszköz, továbbá a baleset- és egészségvédelmi eszköz.
Egészségügyi miniszteri rendelet írja elő továbbá, hogy a munkáltató köteles foglalkozás-egészségügyi orvoshoz küldeni a munkavállalóit látásvizsgálat céljából, ha rendszeresen, legalább napi 4 órán keresztül a képernyő előtt végzik a munkájukat. Ezt a vizsgálatot két évente kell megismételni (vagy panasz felmerülése esetén). A vizsgálat alapján a munkáltatónak kötelező minimálisan szükséges éleslátást biztosító szemüveggel, védőszemüveggel, vagy lencsével és kerettel ellátni a munkavállalót a következő esetekben:
- ha a vizsgálat alapján indokolt,
- ha a dolgozó nem használ szemüveget, de munkavédelmileg indokolt,
- ha a használt szemüveg nem elegendő a munka elvégzéséhez,
- munkavédelmi szempontból indokolt a védőszemüveg.
A vizsgálatot végző orvos ezen megállapításait a vizsgálat dokumentációjára is felvezeti.
Összefoglalva tehát, adómentes a „képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg” juttatása, ha az egyébként a hétköznapi életben használt szemüveg nem alkalmas a munka elvégzéséhez, vagy a védő szemüveget kifejezetten a munka elvégzése érdekében juttatja a munkáltató a kötelező vizsgálat elvégzését követően. Ebben az esetben a juttatást a cég nevére szóló számla alapján személyi jellegű egyéb kifizetésként kell elszámolni, az áfa pedig levonásba helyezhető.
Ha azonban a szemüveg juttatása nem felel meg a jogszabályok által támasztott feltételeknek, akkor a fennálló jogviszony szerinti juttatásnak (pl. munkabér) minősül és ennek megfelelően adózik, az áfa pedig nem vonható le.
A cikk nem minősül tanácsadásnak. További kérdés esetén kérjük forduljon hozzánk.